Aktualnie czas na: marchew na soki i na surówki, cebulę, pietruszkę, selery, pory i buraki. w zależności od pogody: szpinak, jarmuż, natka pietruszki.
Gospodarstwo ekologiczne KRAKÓW Gospodarstwo ekologiczne KRAKÓW - HOME
"AS - BIO" Gospodarstwo Ekologiczne
ANNA I STANISŁAW CHORĄZCY
KATARZYNA CHORĄZKA-MAŁYSA
Goszyce 56a, 32- 010 Kocmyrzów k/Krakowa
Powierzchnia całkowita: 2,50 ha

Zobacz nas na mapie
tel.: + 48 (12) 387 16 26
www.asbio.eu

Agro Bio Test: nr rej. PL-EKO-07-03017
Zobacz Certyfikat Gospodarstwa Ekologicznego


Skosztujcie sami!
Dziś zamawiacie, jutro rozkoszujecie się
zdrową żywnością prosto z ogrodu
Anny i Stanisława.

Jeśli się zdecydujecie, na Waszych stołach
zawita poranna rosa z podkrakowskich pól.

Dowóz na miejsce gratis.


Należymy do Małopolskiego Stowarzyszenia Rolników Ekologicznych "NATURA"
www.natura.krakow.pl
Nasze gospodarstwo
AS-BIO - e-SKLEP AS-BIO - HOME AS-BIO - Nasze Gospodarstwo AS-BIO - Owoce pracy AS-BIO - Nasze przepisy AS-BIO - Odbiorcy AS-BIO - Kontakt


w górę
suwak
w dół
Gospodarze
Gospodarze Anna z domu Nocuń Chorązka jest absolwentką Technikum Ogrodniczego w Tarnowie - Gumniskach, rocznik 1973. Od 1983 r. prowadzi razem z mężem Stanisławem Chorązkim samodzielnie gospodarstwo ogrodnicze w miejscowości Goszyce, gmina Kocmyrzów-Luborzyca. Obydwoje zostali wychowani w szacunku do natury i pracy. Swe doświadczenie zawdzięczają pracy na roli od najmłodszych lat, oraz obserwacji przyrody. Przez długie lata sprzedawali piękne kwiaty, warzywa i owoce na Placu Targowym w Nowej Hucie - Bieńczycach i na Nowym Kleparzu w Krakowie, a także w Goszycach.

Dzieje
Gospodarze Jesteśmy rodziną, która kultywuje przedwojenną tradycję pracy w zawodzie ogrodnika. Jest to profesja wykonywana już przez trzecie pokolenie. Zaczęło się typowo dla lat trzydziestych - od pracy tatusia Anny, Tadeusza Nocunia, jako ogrodnika w majątku ziemskim w Goszycach. Po wojnie stworzył w tej wsi, od podstaw własne gospodarstwo, zyskując doświadczenie, a u kupujących w pobliskiej Nowej Hucie, uznanie. Jako jeden z pierwszych wyhodował piękne petunie, begonie, pomidory, kalafiory. W trudnych latach 80-tych to dobrze prosperujące małe przedsiębiorstwo ogrodnicze zostało przejęte przez córkę Tadeusza, Annę i jej męża Stanisława. Gospodarze Chlubą młodych ogrodników były pomidory, odmiana Robin, kalafiory odmiana Andes, oraz produkcja różnokolorowych petuni i wspaniałych purpurowych i łososiowych begonii bulwiastych. Przetrwali wszelkie przemiany ekonomiczno-gospodarcze lat 90-tych, a wraz z nadejściem nowego stulecia pojawiła się szansa na nową formę hodowli roślin - ekologiczną. Jej pionierem był mgr inż. rolnictwa Kazimierz Rabsztyn, w latach 2005-2007 Dyrektor Małopolskiego Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie. To on zaszczepił w naszej rodzinie ideę produkcji ekologicznej i szczególnie wpływał na nasze losy. Metoda ta - jak tłumaczy Anna Chorązka - nie pozwala na używanie środków chemicznych, lecz kieruje się podstawowymi i znanymi od wieków prawidłowościami naturalnego rozwoju roślin, gdzie fundamentalną rolę odgrywają światło, woda, gleba a także troska ogrodnika o swych podopiecznych. Nie stanowiło to problemu dla Anny i Stanisława, ponieważ od lat nie stosowali środków chemicznych, a jeśli już byli zmuszeni do tego, to w minimalnych ilościach. Kiedy więc pojawiła się możliwość przestawienia gospodarstwa, nie wahali się, choć obietnice sukcesów ekonomicznych początkowo wydawały się mrzonką.

Gospodarze W 2000 roku zaczęli od kilku osób, klientów indywidualnych, oraz od krakowskiego Hotelu pod Różą, któremu sprzedają po dziś dzień rucolę i pomidory. W maju 2002 roku prezentując truskawki własnej produkcji zachęcili do współpracy sklepy ekologiczne przy ulicy Zamenhoffa i Królewskiej. To były najlepsze decyzje - nasze i właścicieli sklepów - opowiada Stanisław Chorązki. Obecnie obsługujemy dziesięć sklepów z żywnością naturalną w Krakowie, jeden w Gliwicach, oraz kilkudziesięciu klientów indywidualnych w całym mieście.

Ważne dla nas daty:
1935 r. - staż ogrodniczy Tadeusza Nocunia w majątku Bieganów, własności rodziny Morstinów.

1938 r. - Tadeusz Nocuń na samodzielnej posadzie ogrodnika w majątku Goszyce, własności rodziny Kernów.

1945 r. - powstanie samodzielnego gospodarstwa ogrodniczego Zofii i Tadeusza Nocuń w Goszycach.

1983 r. - Zofia i Tadeusz Nocuń przekazują gospodarstwo ogrodnicze córce Annie i jej mężowi Stanisławowi Chorązkim

2000 r. - początek działalności ekologicznej gospodarstwa - pierwsi klienci.

2002 - 2011 r. - ciągły i dynamiczny rozwój naszej ekologicznej działalności z nadzieją na lepsze jutro!

© Copyright by Gospodarstwo ekologiczne AS-BIO 2011 - 2012
design & hosting: giza.lap.pl